bez diakritiky

Jaromír Plešek: Nemravný "biolíh"


Pod titulkem "Do benzinu se bude přimíchávat biolíh" uveřejnily LN dne 19.6.1998 v příloze Ekonomika na str.20 asi toto: Podle rozhodnutí vlády z těchto dnů se bude po roce 2000 ředit benzin "biolíhem". Další citace je doslovná: "Jak vyplývá z důvodové zprávy ministerstva zemědělství, roční zpracování 650 000 hektolitrů lihu, pocházejícího z tuzemských zemědělských produktů, pro výrobu pohonných hmot by přišlo státní rozpočet na 1.07 miliardy Kč".

Ministerstvo zemědělství tedy požaduje dotaci 16.5 Kč na litr "biolíhu"!!! Připočteme-li k tomu skutečné výrobní náklady a DPH, měl by litr "biolíhu" stát asi 33 Kč. Při deklarovaném přídavku 5-7% do benzinu se sníží jeho výhřevnost asi o 2%, ale uživatel bude musit zaplatit asi o 50 hal./l více. Z rozhodnutí již nevládnoucí vlády tedy mají uživatelé pohonných hmot v blízké budoucnosti nedobrovolně zvýšit zisky pěstitelů brambor a cukrovky, stejně jako cukrovarů a lihovarů - a ovšem i četných parazitů, kteří se na této lukrativní akci jistě přiživí. Motoristé prostě povinně zaplatí více za nižší kvalitu, aby podpořili chudáky.

Toto vládní rozhodnutí je typickou ukázkou "zvrácených subvencí". To jsou takové, které proti své vůli, ke své škodě a z pochybných důvodů musí zaplatit většina obyvatelstva ve prospěch menšiny, a které s dlouhodobého hlediska škodí ekonomii stejně jako ekologii. Kolik podobných darů jiným zájmovým skupinám naše vlády tak štědře rozdávají z našich daní? Bude nová vláda lepším hospodářem? Pochybuji - každá je relativně krátkodobá a každá je náchylná podlehnout tlaku mocných organisovaných zájmových skupin. Útěchou nám může být jen to, že podobně zvrácené subvence sužují celý "civilizovaný" svět (1).

Ekonomicko-ekologická poznámka:

Na 650 000 hektolitrů "biolíhu" by se spotřebovaly např. všechny brambory, vypěstované na 32 000 ha orné půdy. Uvažme pěstební náklady, spotřebu umělých hnojiv a pesticidů, náklady sklizňové, dopravy a zpracování v lihovarech; vznikne asi 650 000 t odpadních "výpalků" v nejméně 1.3 milionu tun odpadní vody - a k tomu čistá dotace 1.07 miliary Kč!! Skutečně to naší ekonomice a ekologii prospěje? Uvážil někdo dále, kolik energie do všech těchto operací musíme vložit z jiných zdrojů dříve, než budeme moci "biolíhem" pančovat benzin?

(1) J.Plešek, "Zvrácené subvence",Vesmír 77, 310 (l998).